Modrohlávok ovocný

Modrohlávok ovocný – Diloba caeruleocephala[br]Foto: [b]Ondřej Zicha[/b][br][url]www.biolib.cz[/url]
Modrohlávok ovocný – Diloba caeruleocephala

Modrohlávok ovocný – Diloba caeruleocephala

Dostal meno podľa zafarbenia hlavy húseníc. Motýle sa objavujú v prírode až v jeseni, často až v novembri. Motýľ má predné krídla sivofialové alebo hnedosivé, samček má zadné krídla sivožlté, samička s tmavou škvrnou v rohu a hnedastou v strede. Oplodnené samičky kladú 2-8 vajíčok v skupinách, prilepujú ich výlučkom a pokrývajú hnedastými chĺpkami. Vajíčka prezimujú a skoro na jar už v apríli sa liahnu húsenice, ktoré sa spočiatku živia púčikmi, neskôr listami a zahryzávajú sa aj do povrchu plodov. Dospievajú v máji až júli. Potom si v trhlinách kôry zhotovujú zámotky, do ktorých si zapriadajú čiastočky kôry a iné cudzie telieska. V nich asi desať dní odpočívajú ako pronymfy a až potom sa kuklia.

Húsenice škodia predovšetkým na hruškách, jabloniach, marhuliach, broskyniach, slivkách čerešniach, m andľovníkoch. V niektorých rokoch spôsobujú značné škody priamo ožieraním púčikov a plodov a nepriamo tým, že otvárajú vstup pre rôzne hubové nákazy.

Ochrana: Húsenice sa držia na listoch dosť slabo, preto sa dajú ľahko striasť a zničiť, alebo lepkavými pásmi na kmeni zabránime ich novému výstupu do koruny stromu. Špeciálna chemická ochrana nie je potrebná, pretože v období ich škodlivosti postrekujeme proti škodcom insekticídmi, ktoré ich tiež ničia (proti piliarkam, obaľovačom a pod.)