Your Cart

Slez lesný a Slez nebadaný

Slez lesný a Slez nebadaný
Slez lesný a Slez nebadaný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Slez lesný - Malva sylvestris L. Lat.: Slez nebadaný - Malva neglecta Ľudové názvy: divý ajbiš, slez planý (sl. l.), slez okrúhlolistý, božie koláčiky, pagáčiky, chlebíčky, bochničky, pánbožkove syrečky (sl. n.)

Opis

Jednoročné až trváce byliny z čeľade slezovitých (Malvaceae) s rozkonáreným vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá priama, alebo vystúpavá stonka s dlhostopkatými, dlaňovitolaločnatými listami, z pazúch ktorých vyrastajú stopkaté kvety. Slez lesný, alebo planý má priamu stonku a veľké ružovofialové kvety; slez nebadaný alebo okrúhlolistý (č. sléz prehlížený) má vystúpavú stonku a menšie bledoružové až biele kvety. Plody sú jednosemenné tvrdky. Kvitnú od mája do septembra.

Výskyt

Slez lesný rastie na kraji lesov, slez nebadaný pri cestách, na dvoroch a rumoviskách.

Pestovanie

Plemeno slez lesný maurský (Malva mauritiana L.), teraz už samostatný druh pestujeme ako jednoročnú rastlinu (s tmavšie fialovo sfarbenými kvetmi) na strednej až ťažkej živnej pôde so spodnou vlahou v teplej chránenej polohe. U nás je šľachtený kvôli kvetu.

Zber

Zbierame mladé, veľké, hrdzou nepoškodené, bezchybné listy so stopkou, prípadne aj vňať, keď rastliny kvitnú a zo slezu lesného aj kvety (s kalichmi), len čo sa rozvijú. Sušíme prirodzeným teplom, alebo aj umelým teplom pri postupnom zvyšovaní teploty od 25 do 35 °C. Stonka schne pomaly, kvety slezu lesného pri sušení modrejú. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Oficinálna Folium malvae (z oboch druhov), Flos malvae (Malvae silvestris). Bez pachu, slizovítej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje sliz (najviac v kvete slezu lesného), dalej triesloviny, v kvete aj antokyanové farbivo malvín, vitamín C a iné látky.

Vlastnosti

Mucilaginózum, emoliens, antiflogistikum.

Úžitok

Kvet je súčasťou liekopisnej prsnej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Kvet, list aj vňať osoží pri chorobách horných ciest dýchacích, pri katare žalúdka a čriev a pod. Zvonku sa používa do kloktadiel a na prípravu hojivých obkladov, alebo na omývanie pri kožných vyrážkach, vriedkoch, opuchoch. Pripravuje sa macerát.

Poznámka

Príbuzné druhy, napr. slez liečivý (Malva alcea l., č. sléz velkokvetý), s. pižmový (M. moschata l., č. s. pižmový) sú tiež liečivé.