Your Cart

Sladovka hladkoplodá

Sladovka hladkoplodá
Sladovka hladkoplodá
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Glycyrrhiza glabra L. Ľudové názvy: lekorica, sladké drevo, sladký koreň

Opis

Trváca bylina Z čeľade bôbovitých (Fabaceae), predtým vikovitých (Viciaceae), resp. motýľokvetých (Papilionaceae) s dlhým vretenovitým koreňom a valcovitými výbežkami. Má 50-100 cm vysokú priamu stonku s nepárno perovitozloženými, na rube lepkavými listami a stopkaté strapce s modrofialovými kvetmi. Plody sú 3-4 semenné struky. Kvitne od júna do júla.

Pestovanie

Pestujeme v hlbokej kyprej strednej živnej pôde v slnečnej chránenej polohe. Rozmnožujeme vegetatívne, lebo semená, ak vôbec dozrejú, majú tvrdý obal a pomaly a zle klíčia. Koreňové odnože, získané pri jarnom, alebo jesennom zbere, vysádzame do dobre obrobeného a pohnojeného pozemku aspoň do 10-20 cm hĺbky na vzdialenosť 80-100 cm, alebo do starej kultúry. Prvý rok môžeme priestor využiť na medzikultúru. Rastliny v jeseni zostriháme a zahádžeme slamnatým hnojom (zima im škodí). Vydržia na mieste desiatky rokov. Rastlina je u nás šľachtená.

Zber

Zbierame koreň a výbežky - najskôr po treťom roku vegetácie. Vykopávame ho opatrne zo zeme, rýchle umyjeme a nelúpaný, alebo lúpaný sušíme pri teplote do 35°C. Uschovávame dobre uzavretý a chránime pred vlhkom a hmyzom.

Droga

Radix liquiritiae (Glycyrrhizae glabrae), Radix liquiritiae naturalis. Má slabý charakteristický pach a sladkú, mierne škrabľavú chuť. Nelúpaný je pokrytý hnedastým korkom, lúpaný má sírovožltú farbu.

Obsahové látky

Obsahuje sladko chutiacu, slabo hemolyzujúcu kyselinu glycyrhizínovú (glycyrhizín), viazanú v rastline vo forme draselnej, alebo vápenatej soli, ktorej aglykón je kyselina glycyrhetínová, dalej malé množstvo saponínov, flavónove a izoflavónové glykozidy (likviricín, izilikviricín), oxykumarínové glykozidy (umbeliferón, herniarín) a iné látky.

Vlastnosti

Expektorans (sekretolytikum), diuretikum, chuťové korigens, spazmolytikum (žalúdočného a črevného traktu).

Úžitok

Liečivá i technická droga. Tvorí súčasť liekopisnej prsnej močopudnej, vetrovej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Pripravuje sa z nej aj oficinálny surový výťažok a z tohto ďalej čistený výťažok (Succus liquiritiae crudus, succus liquiritiae depuratus). Obvykle v čajovinách (zmesiach) osoží pri kašli a zachrípnutí, pri zápche a nadúvaní, ako aj pri močových kamienkoch, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika atd. Napomáha látkovej premene. Podľa literatúry má i hormonálne účinky. V cukrárstve sa z drogy vyrába pelendrek.

Poznámka

Pri dlhotrvajúcom užívaní môže dôjsť k zadržovaniu vody v tkanive a tým k vzniku edémov (opuchov) v organizme, zvýšeniu tlaku krvi, dýchacím ťažkostiam a pod.