Your Cart

Očianka rostkovova

Očianka rostkovova
Očianka rostkovova
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Euphrasia rostkoviana Ľudové názvy: svetlík, ambrožka, očná zelina, zubová tráva

Opis

Jednoročná bylina z čeľde krtičníkovitých (Scrophulariaceae), s krátkym koreňom. Má 10-30 cm vysokú, zväčša kríčkovito rozkonárenú a husto olistenu stonku s bielymi, alebo bledofialovými kvetmi v rozličných odtieňoch. Kvitne od júla do augusta. Poloparazit, ktorý svoje korienkové vlásky zapúšťa do koreňov lúčnych rastlín a čerpá z nich živiny. výskyt Rastie na vlhkých lúkach, pasienkoch, okrajoch lesov a podobných miestach.

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať. Odrezávame ju nad zemou a sušíme pri teplote do 35°C bez obracania, aby listy a kvety neopadli, alebo zavesený na motúze nad čistým papierom. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Drog

Herba euphrasiae, bez pachu, trocha horkej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej, glykozid aukubín, triesloviny, horčiny, živiclfainé látky.

Vlastnosti

Oftalmologikum.

Úžitok

Čisto filtrovaný (dobre precedený) odvar sa používa zvonku na výplachy, alebo obRlady pri zápaloch oka (spojoviek, mihalníc, slzového vaku, dúhovky), charakterizovaných svetloplachosťou, slzením, rezariím a pod., osoží aj pri očnej únave, a to samostatne, alebo spolu s rumančekovým kvetom a 3 % bórovou vodou (podľa lekárskej rady). Vyplachuje sa viac ráz cez deň, najmä ráno a večer.

Poznámka

Na vyplachovanie očí, najmä starším ľuďom, osoží zmes z vňatí očianky, hrdobarky, čištca a najmä ruty (možno pridať i list ibiša lekárskeho a kvet nevädze) - znižuje sa tým aj lámavosť kapilár (krvných vlásočníc) na sietnici. Okrem toho je radno osviežiť ôči obkladom, resp. náplasťou z tvarohu večer na noc: tvaroh sa vlož( medzi tkanivo, alebo do pláteného vrecka (aby sa nerozpadol), zľahka prevaľká, priloží sa na oči a previaže širším obalom (teplota tvarohu izbová). Pri vredovitosti ,(ekzémy, vyrážky atď.) na tele osoží zmes na tzv. čistenie krvi: bazové výhonky, brezové i púpavové listy, vňate čistca, fialky trojfarebnej alebo roľnej, komonice, ľubovníka, myšochvosta, prasličky, pŕhľavy, veroniky, zlatobyle. Asi pol litra nesladeného odvaru piť cez deň po troche a dodržiavať životosprávu i diétu. (Pozri ešte slamiha piesočná, metaboliká.)