Your Cart

Lipa malolistá a Lipa veľkolistá

Lipa malolistá a Lipa veľkolistá
Lipa malolistá a Lipa veľkolistá
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Lipa malolistá - Tilia cordata Mill. Lat.: Lipa veľkolistá - Tilia platyphylla Scop. Ľudové názvy: lipa

Opis

Vysoké stromy z čeľade lipovitých (Tiliaceae) s husto a rozložito rozkonárenými korunami a voňavými kvetmi. Lipa malolistá (ináč aj srdcovitá) má menšie listy, ale viac kvetov v súkvetí ako lipa veľkolistá (č. lípa velkolistá), ktorá kvitne neskoršie. Kvitnú v júni, resp. v júli. Veľmi medonosné.

Výskyt

Rastú v lesoch a hájoch, na krovinatých stráňach, alebo vysádzané pri domoch, v alejach, na pamätných miestach.

Pestovanie

Darí sa im v hlbokej úrodnej pôde. Rozmnožujeme ich semenami, alebo vegetatívne (spravidla v škôlkach).

Zber

Zbierame kvet a to ručne celé súkvetia aj s blanitými jazykovitými listeňmi v čase, keď sa rozvíjajú (na začiatku kvitnutia, nie neskôr, keď kvety odkvitajú, prípadne sa vyvíjajú už aj plody). Nepoškodzujeme pritom strom a nelámeme konáre. Kvet ukladáme zľahka do košov, potom ešte prezrieme, odstránime primiešaniny (napr. listy) a sušíme pri teplote do 35°C bez obracania, obozretne, aby sa nezaparili a nestratili vôňu. Pred úschovou zhrnieme do kôpok. Uschovávame dobre uzavretý a chránime pred svetlom a vlhkom. Dlhším uskladnením stráca na kvalite. S každým druhom manipulujeme oddelene.

Droga

Flos tiliae (Inflorescentia tiliarum). Jemne aromatická, sladkasto slizovitej chuti. Treba ju každoročne obnovovať.

Obsahové látky

Obsahuje sliz, éterický olej (hlavná zložka farnezol), triesloviny, cukor, flavónový glykozid hesperidín, vitamín E a iné látky. Výskyt bežne uvádzaných potopudných glykozidov a nehemolyzujúceho saponínu (ide asi o triperpén taraxerol = tiliadín) je otázny. Nie sú dosiaľ presne známe ani látky, zodpovedné za špecifický terapeutický účinok drogy.

Vlastnosti

Diaforetikum, mucilaginózne expektorans.

Úžitok

Súčasť liekopisnej preháňavej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Domáce liečivo pri chorobách z prechladnutia. Osoží pri zápaloch dýchacích ciest, horúčke, lámke (reume) atd.

Upozornenie

Nezamieňať s kvetmi príbuzných druhov, ktoré nezbierame. Sú to najmä lipy s chĺpkatými, alebo lesklými listami (striebristá, americká lipa a iné).

Poznámka

Z lipového dreva sa pripravuje aj práškové uhlie (Carbo tiliae), s účinkami ako živočíšne uhlie.