Your Cart

Levanduľa úzkolistá

Levanduľa úzkolistá
Levanduľa úzkolistá
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Lavandula angustifolia Mill. Ľudové názvy: lavendula, levendula, devandula, dulenka, vandelička

Opis

Poloker z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), 20-60 cm vysoký, so sivoplstnatými, neskôr zelenými čiarkovitými listami a modrofialovými voňavými kvetmi. Plody sú oriešky. Kvitne od júna do augusta. Medonosný.

Pestovanie

Pestuje sa v teplejších oblastiach v ľahšej vápnitej pôde na slnečnej strane chránenej pred vetrom. Neznáša väčšie mrazy. Rozmnožujeme ju semenami, ktoré v zime stratifikujeme, na jar vysievame do hriadok a v jeseni presádzame, alebo vegetatívne delením trsov, ktoré vysádzame v jeseni do hĺbky, keď si pozemok predtým dobre pripravíme: v predchádzajúcom roku ho hlboko zorieme a pohnojíme, na jar očistíme dôkladne od buriny a v lete znova okopeme a zarovnáme. Darí sa jej najlepšie po predplodine, ku ktorej sa pôda zúrodnila zeleným hnojivom (vtedy možno vysádzať už prvý rok, ak je pozemok čistý). Staršie zdrevnatené porasty sa dajú omladiť: neskoro v jeseni zrežeme stonky až pri zemi a rastliny prihrnieme zemou k spodným konárom tak, aby sa z nich ďalej zakorenili, na jar prihnojíme priemyseinými hnojivami a pôdu skypríme. Semená majú malú klíčivosť, klíčia asi 3-4 týždne. U nás je šľachtená.

Zber

Zbierame neúplne rozvinuté kvety alebo vňať krátko pred kvitnutím a to tak, že zrezávame, alebo žneme kvetonosné bylinné vŕšky a vo zväzkoch sušíme. Kvety, prípadne listy potom opatrne zoberieme. Zbierame viac ráz, lebo kvety sa rozvíjajú postupne. Sušíme rýchlo a pozorne pri teplote do 35 °C (silicová droga), uschovávame zvlášť opatrne, lebo sú veľmi chúlostivé a škodí im nielen vlhko a chladno, ale aj vietor a horúčosť.

Droga

Flos, Herba lavandulae. Aromatická, horkej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka terpénestery), kumarín, triesloviny, horčinu, živicu a iné látky.

Vlastnosti

Aromatikum, derivans, balneologikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve (kvet), v potravinárstve a najmä vo voňavkárstve. Vňať je súčasťou farmaceutických prípravkov. Možno pridať aj do čajovín od kašľa, močopudných, upravujúcich trávenie, nervovú činnosť a pod. Levanduľový olej sa používa zvonku na natieranie, alebo do kúpeľa pri lámke (reume), pri zápale sedacieho nervu (ischias) a pod. Osoží aj ako antiseptikum (dezinficiens).