Your Cart

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná
Čakanka obyčajná
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Cichorium intybus L. Ľudové názvy: čakanka poľná, cigória, pocestník, korenie sv. Petra

Opis

Trváca bylina Z čeľade čakankovitých (Cichoriaceae), predtým úborovitých (Compositae) so žltkastobíelym vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá najprv ružica prízemných gracovitých listov a neskôr až meter vysoká, odstavajúco rozkonárená, riedko ostnatá stonka so sediacimi listami. Jasnomodré(zriedka biele alebo ružové) úbory kvetov sa rozvíjajú len predpoludním Plody sú nažky. Kvitne od júla do septembra. Obsahuje mliečnu šťavu.

Výskyt

Rastie pri cestách, na medziach, lúkach, pasienkoch, násypoch, úhoroch a pod.

Pestovanie

Darí sa jej v hlbokej a dostatočne vlhkej, najmä repnej pôde. Rozmnožujeme ju semenami, ktoré vysievame na jar priamo na pole. U nás je šľachtená v skupine okopanín.

Zber

Zbierame koreň, alebo aj kvitnúcu vňať, prípadne iba kvety. Koreň zbierame spravidla v jeseni (z pestovaných rastlín len v druhom roku), ako vňať zbierame len listy a kvety so slabšími časťami stonky. Sušíme prirodzeným teplom, v tenkých vrstvách, bez obracania, koreň aj umelým teplom (40-50°C). Kvet pri sušení stráca modrú farbu.

Droga

Radix, Herba, Flos cichorii (Cichorii intybi). Bez pachu, horkej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje cichoriín, glykozidickú horčinu intybín, cholín, v koreni aj inulín, éterický olej, mastný olej, živicu, triesloviny, cukry a iné látky, v kvetoch ešte modrý antokyan.

Vlastnosti

Amárum, cholagogum, nervinum.

Úžitok

Liečivá i technická droga. Podporuje trávenie, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri nervovej únave z prepracovanosti, napomáha látkovej premene. Koreň sa uplatňuje pri liečbe cukrovky. Mladé čerstvé listy možno v domácnosti upotrebiť ako šalát.

Poznámka

Horčina v čakanke je celkom neškodná, takže drogu možno použiť aj pri vredovej chorobe (žalúdka a dvanástnika), krvácaní a pod. Farmaceuticky (najmä na získavanie inulínu) sa upotrebuje len koreň z divorastúcich rastlín, korene pestovaných odrôd slúžia na výrobu kávoviny (cigórie). Koreň, alebo i vňať čakanky a púpavy s koreňom omanu, ďalej fazuľové struky bez semien, brusnicové a čučoriedkové listy, vňate žerušnice alebo potočnice (žeruchy), pŕhľavy, lišajník islandský podporujú liečbu cukrovky (asi pol litra nesladeného odvaru piť cez deň po troche). Pozri aj antidiabetiká.