Your Cart

Betonika lekárska

Betonika lekárska
Betonika lekárska
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Betonica officinalis L. Ľudové názvy: bukvica, bukovica, betonia, babin zub, červený čistec

Opis

Trváca bylina Z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s krátkym podzemkom a dlhostopkatými srdcovitými prízemnými listami. Má 20-80 cm vysokú priamu stonku, v hornej polovici bezlistú a purpurové kvety. Kvitne od júla do augusta. Medonosná.

Výskyt

Rastie na horských lúkach, v listnatých lesoch, medzi krovím na brehoch riek a potokov a pod.

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len prízemné listy. Sušíme v tenkých vrstvách prirodzeným teplom, obracať netreba. Pri úschove a manipulácii s vňaťovou drogou treba si dávať pozor, lebo suché kvety pichajú.

Droga

Herba, Folium betonicae (syn. stachydis officinalis). Bez pachu, horkasto trpkej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje triesloviny, slabo účinné betainy (betonicín, stachydrin a turicín), horčiny, éterický olej, cholín a iné látky.

Vlastnosti

Adstringens, antiastmatikum, sedatívum.

Úžitok

Osoží pri chorobách dýchacích ciest (najmä pri záchvatoch prieduškovej astmy), pri zápaloch močových ústrojov, pri nervových poruchách (padúcnica, čiže zrádnik a iné), pri katare žalúdka a čriev, s vňaťou čiernohlávka, myšochvosta, nátržníka husieho, túžobníka, koreňom valeriány a s plodmi bazy čiernej uplatňuje sa pri bolestiach v krížoch a pohybových orgánov. S kvetom prvosienky (nazývanej v starých herbároch aj biela bukvica) slúžila i proti porážke (mŕtvici) a obklad z listov, oparených vodou, prikladali na opuchliny a zmliaždeniny.

Upozornenie

Nezamieňať s príbuzným rodom Stachys L. (čistec), ktorý má viac druhov. Z nich Stachys recta L. - čistec rovný(č. čistes přímý) poskytuje liečivú vňať Herba sideritidis, používanú na tzv. čistenie krvi, alebo zvonka na omývanie chorých detí(najmä pri tzv. urieknutí-zočine).

Poznámka

Ako drogu prv upotrebovali (do žalúdočných balzamov a rozličných domácich liečiv) aj koreň (Radix betonicae), vyvolávajúci vracanie a hnačku (čerstvý odporne zapácha). Ináč rastlinu kedysi veľmi chválili. Keď Rimania chceli niekomu zalichotiť, povedali: Tu pluribus virtutibus praeditus es quam betonica(obdarený si mnohými dobrými vlastnosťami ako betonika). A v Taliansku neskôr vzniklo príslovie: Venda la tonica e compra la betonica (predaj kabát a kúp si betoniku). Ľudový názov biela betonika patrí veronike lekárskej. Pod menom Betonica alba v starých herbároch označujú prvosienku.