Your Cart

Rozmnožovanie pelargónií

Rozmnožovanie pelargónií
Rozmnožovanie pelargónií
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Úspech pri množení pelargónií nám zaručí predovšetkým zdravý materský materiál. Z chorých, nevyvinutých rastlín nikdy odrezky neodoberáme. Pelargónie rozmnožujeme prakticky po celý rok, no najvhodnejším obdobím je august - september, kedy sú rastliny vyvinuté, vyzreté a je primeraná teplota na zakoreňovanie. Odrezky z rastliny režeme, alebo odlamujeme. Ak ich odrezávame nožíkom, dezinfikujeme ho v liehu, alebo hypermangáne. Odrezky majú mať dve až tri internódia. Pri Pelargonium zonale je vhodné odrezky ponechať 2 až 3 hodiny zvädnúť a potom ich vysádzať. Zakoreňovanie v letnom období môže prebiehať aj vonku, v záhrade a na balkóne. Substrát použijeme z rašeliny a perlitu, prípadne piesku, alebo záhradnej zeminy - listovky, zmiešanej s perlitom v pomere 1: 1. Zakoreňujeme ich v malých črepníkoch, rašelinových zakoreňovačoch, alebo v debničke. Substrát musí byť dostatočne vlhký, nie však premokrený, tak, aby vydržal 3 až 4 dni bez zalievania. Črepník s kvetinami je vhodné umiestniť pod sklo, sklený pohár, alebo zvon, pod ktorým sa vytvorí určitá mikroklíma s rovnakou teplotou a vzdušnou vlhkosťou, čo je dôležité pri zakoreňovaní. Rozmnožovanie pod fóliou nie je najvhodnejšie, nakoľko tu vzniká pomerne vysoká vzdušná vlhkosť a odrezok často vyhnije. Vyhnívanie odrezkov je bakteriálneho pôvodu a vzniká pri vysokej vzdušnej vlhkosti. Taktiež nevyzreté odrezky ťažko zakoreňujú a veľmi často vyhnijú. Rozmnožovanie veľkokvetých pelargónií - Pelargonium grandiflorum, je podobné, ako pri predchádzajúcom kultivare. Rozdiel je iba v tom, že v zimnom období si vyžadujú vyššiu teplotu, približne o 2 až 3 °C. Popínavé pelargónie - Pelargonium peltatum rozmnožujeme z vrcholových odrezkov, no možno použiť aj vyzretú stonku, z ktorej režeme odrezky s 2 až 3 internódiami. Muškáty zakorenia za 23 až 30 dní, podľa teploty a času kvitnutia kultivaru. Ak rastlinky dobre zakorenia, presádzame ich do črepníkov. Majú byť o niečo väčšie, aby sa rýchlo vytvoril koreňový bal, čo je základom úspešného pestovania. Po presadení a zakorenení kultivary pelargónií zaštipneme a tým sa rastlinky bohato rozkonária.

Rozmnožovanie pelargónií semenom

Tento spôsob rozmnožovania je významný najmä z hľadiska ozdravenia kultúry. V poslednom období je častý výskyt bakteriálnych ochorení, ktorému možno zabrániť a to práve pestovaním zo semena, pretože semeno nie je nositeľom spomenutých chorôb. V podstate ide O Pelargonium zonale F1 hybridy, jednoducho kvitnúce kultivary. Ak chceme, aby nám rastliny kvitli v máji, semeno vysievame už koncom januára a to do debničiek, alebo črepníkov. Semená vysievame do ľahšej pôdy (zmes záhradnej zeminy s pieskom alebo perlitom, 2:1. Pri vzchádzaní má byť teplota 20 až 22 °C, neskôr ju znížime na 18 °C. Vzchádzajú za 7 až 10 dni. Po vytvorení troch lístkov ich presádzame do malých črepníkov o priemere 60 mm, alebo do rašelinových zakoreňovačov. Ďalší spôsob pestovania je rovnaký ako pri vegetatívnom rozmnožovaní.

Vrúbľovanie pelargónií

Tento spôsob pestovania je u nás menej známy. Význam má predovšetkým pri dopestovaní kmienikových pelargónii. Vo svete je veľmi obľúbenou záhradkárskou metódou na dopestovanie rozličných tvarov. Základom je vhodný výber vysokorastúceho a rýchlorastúceho kultivaru Pelargonium zonale. Obyčajne na tento spôsob pestovania vyberáme semenáče, ktoré dorastajú do vyšších veľkostí, niekedy 2 až 3 m. Predpoklad je, aby podnož rástla rovno, to znamená, že od začiatku jej dávame oporu, ku ktorej ju priväzujeme. Všetky vyrastajúce bočné výhonky vyštipujeme a ponecháme iba hlavnú os. Po vypestovaní určitej výšky (1 až 2 m), vrchol zaštipneme a na spôsob kozej nôžky, či rázštepu navrúbľujeme vhodný vrúbeľ, ktorý si vyberieme z Pelargonium zonale, alebo kríženca Pelargonium peltatum. Na rýchlejšie zrastenie vrúbľa s podnožou použijeme stimulátor. Za 4 až 6 týždňov zrastie podnož s vrúbľom. Prekrásne pôsobí napríklad navrúbľovaný popínavý kultivar na vysokom kmienku 2 m s bohatým previsnutým súkvetím.